Wykonanie PODKŁADU PODŁOGOWEGO na stropie betonowym poddasza użytkowego

Poddasze użytkowe to przestrzeń coraz częściej uwzględniana w planach budowy lub remontu domu. I trudno się temu dziwić, bo to dobry sposób na wygospodarowanie sporej ilości dodatkowych metrów kwadratowych. Jednak, aby taka przestrzeń była funkcjonalna i mogła dobrze służyć mieszkańcom, kluczową kwestią jest właściwie wykonana podłoga z użyciem odpowiedniego podkładu podłogowego.

Poddasza użytkowe cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów i architektów. Pozwalają bowiem w stosunkowo prosty sposób powiększyć użytkowaną przestrzeń mieszkalną, stwarzając przy tym duże możliwości aranżacyjne. Poddasze można zagospodarować w różnoraki sposób, a wszystko zależy od wizji na to wnętrze i potrzeb mieszkańców. Jednak bez względu na to, jak zdecyduje się je ktoś urządzić, nie uda się stworzyć funkcjonalnej, komfortowej i bezpiecznej w użytkowaniu przestrzeni bez odpowiednio wykonanej podłogi, stanowiącej istotny składnik wykończenia stropu. Bardzo ważną rolę w tym kontekście odgrywa prawidłowo wykonany, posiadający odpowiednią wytrzymałość mechaniczną podkład podłogowy, zwany także wylewką lub jastrychem. Jego zadanie jest m.in przenoszenie obciążeń oraz zapewnienie równej powierzchni przed położeniem posadzki, np. parkietu, paneli laminowanych lub winylowych, płytek podłogowych czy wykładzin, a także odpowiedniej ochrony termicznej i akustycznej – tak istotnej w kontekście zdrowego mieszkania.

JAKI PODKŁAD PODŁOGOWY SPRAWDZI SIĘ NAJLEPIEJ?

 W przypadku każdego rozwiązania podkład podłogowy musi charakteryzować się odpowiednimi parametrami technicznymi. Źle zaprojektowana lub nieprawidłowo wykonana podłoga najczęściej oznacza kosztowny remont w przyszłości. Jaka zatem wylewka najlepiej sprawdzi się na stropie betonowym poddasza użytkowego?

 Na pewno dobrym wyborem będzie jastrych cementowy. Sprawdzi się ona zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i tych o podwyższonej wilgotności. Dążąc do uzyskania podkładu o wysokiej wytrzymałości i trwałości, warto sięgnąć po produkt zbrojony włóknami polipropylenowymi, których dodatek m.in. redukuje skurcz, polepsza przenoszenie obciążeń dynamicznych oraz ogranicza powstawanie zarysowań. Poszukując odpowiedniego produktu należy zwrócić też uwagę, czy jest on bezpieczny dla zdrowia oraz środowiska i lepiej wybierać produkty o bardzo niskiej emisji lotnych związków organicznych – LZO (VOC), najlepiej posiadające odpowiedni certyfikat np. EMICODE EC1PLUS. 

GDY LICZY SIĘ CZAS

 W sytuacjach, w których szczególnie zależy na krótkim czasie wykonania wylewki, doskonale sprawdzi się szybka posadzka cementowa o właściwościach szybkowiążących i szybkoschnących, umożliwiająca ruch pieszy już po ok. 3–5 godzin, a nie dopiero po 24 godzinach – jak ma to miejsce w przypadku standardowych produktów.

OGRZEWANA PODŁOGA NA PODDASZU

W każdym przypadku, bez względu na to, czy jest to nowo budowany dom, czy remont poddasza – warto postawić na bezskurczowy, samopoziomujący podkład podłogowy na bazie gipsu (półhydrat siarczanu (VI) wapnia), zwany także CaSuBi – zwłaszcza w przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego. Podkłady oparte na takim spoiwie charakteryzują się bardzo dobrymi cechami roboczymi, w tym wym. in. wysoką płynnością i łatwym samopoziomowaniem, a uzyskanie równej i gładkiej powierzchni nie wymaga dodatkowego wygładzania. Ich dodatkowym atutem jest także odporność na wodę – wyższa niż w przypadku wylewek anhydrytowych, co może mieć istotne znaczenie, gdy na poddaszu planuje się zrobić np. łazienkę. Co więcej, dzięki swoim właściwościom (m.in. wysokiemu współczynnikowi przewodzenia ciepła λ ≥1,6 W/mK) doskonale współpracują z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym. Samopoziomujące podkłady pozwalają także na rozruch instalacji już po 3 dniach od ich ułożenia, co dodatkowo znacznie przyspiesza proces wysychania i skraca czas wykonania prac.

JAK WYKONAĆ WYLEWKĘ NA PODDASZU UŻYTKOWYM?

 Z technicznego punktu widzenia, na stropie betonowym poddasza można stosować różne systemy. Najczęściej stosowanym i rekomendowanym rozwiązaniem jest wykonanie podkładu pływającego, poprawiającego parametry termiczne i akustyczne przegrody poziomej. Ma to bezpośrednie przełożenie na komfort użytkowania pomieszczeń – nie tylko tych na poddaszu, lecz także położonych na niższej kondygnacji. Pracę zaczyna się od ułożenia dylatacji obwodowych (o odpowiedniej grubości i wysokości) oraz zabezpieczenia podłoża folią paroizolacyjną, z jej wywinięciem na ściany. Na niej następnie układa się warstwę izolacji termicznej, wykorzystując do tego np. styropian podłogowy lub twardą wełnę mineralną (z zachowaniem układu mijankowego – na zakładkę). Należy zadbać też o to, by płyty izolacyjne szczelnie do siebie przylegały, bo każda pusta przestrzeń między nimi sprzyja przenikaniu hałasu oraz ciepła, obniżając skuteczność uzyskanej ochrony akustycznej i termicznej. Następnym krokiem jest położenie foli budowlanej, sklejonej na zakładkach, którą wywija się na ściany. Dopiero na nią stosuje się jastrych cementowy lub samopoziomujący podkład podłogowy. Gdy podkład wyschnie, można na nim układać np. płytki ceramiczne czy wykładziny. Jeśli jednak końcową, dekoracyjną warstwę wykończeniową podłogi ma stanowić wykładzina LVT lub parkiet, przed ich montażem na jastrych cementowy warto zastosować jeszcze odpowiednią masę samopoziomującą, pozwalającą uzyskać podłoże o wysokiej wytrzymałości oraz idealnie gładką powierzchnię.

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY:

1. Niewłaściwa grubość wylewek Częstym błędem przy wykonaniu podkładu podłogowego na stropie betonowym poddasza użytkowego jest niewłaściwy dobór jego grubości, co negatywnie wpływa na jego wytrzymałość i trwałość. Zbyt cienki podkład może nie osiągnąć wymaganych paramentów i pękać, z kolei za gruby nadmiernie obciążyć strop. Dodatkowo przy ogrzewaniu podłogowym zbyt gruba warstwa może obniżyć efektywność instalacji dla szybkiego przepływu ciepła na powierzchnię podłogi i obniżyć efektywność takiej instalacji. Średnia grubość podkładu podłogowego stosowana w pomieszczeniach bez ogrzewania podłogowego to ok. 4 cm, a z ogrzewaniem podłogowym – ok. 6 cm (właściwa grubość zależna jest od planowanych obciążeń i powinna być ustalona na etapie projektowania).

2. Brak izolacji akustycznej Podczas wykonania wylewki na poddaszu użytkowym dużym przeoczeniem jest także pominięcie wykonania izolacji akustycznej stropu z użyciem wełny lub styropianu, co niesie za sobą konsekwencje w postaci obniżonego komfortu użytkowania pomieszczeń. Hałas przenika wówczas między pomieszczeniami, co przejawia się tym, że na poddaszu słychać odgłosy dobiegające z niższej kondygnacji i odwrotnie – mieszkańcy parteru słyszą np. kroki osoby stąpającej po posadzce na piętrze. Należy pamiętać, że strop wraz z warstwami podłogi powinien spełnić warunek: wskaźnik ważony poziomu uderzeniowego znormalizowanego L’n,w projektowany ≤ L’n,w wynikający z normy dotyczącej izolacyjności akustycznej przegród budowlanych. Projektowaną wartość L’n,w można próbować obliczyć samemu, jednak jest to dość żmudny i czasochłonny proces, wymagający dostępu do dużej ilości danych. Zdecydowanie prościej i szybciej można to zrobić, wspierając się odpowiednim oprogramowaniem, które na podstawie określonych parametrów pozwala wyznaczyć prognozowaną „skuteczność” danego rozwiązania. http://akustik.baumit.pl/

3. Warunki wykonania prac Każdy podkład podłogowy ma określone wymagania co do proporcji mieszania z wodą i sposobu aplikacji. Pominięcie lub nieprzestrzeganie tych wytycznych może skutkować niską jakością wylewki. Podczas prowadzenia prac oraz dojrzewania wylewki wymagane jest zapewnienie odpowiedniej temperatury (zazwyczaj ≥5 do 25 °C) oraz wilgotności – dane te są podane w kartach technicznych stosowanych produktów. Należy zwrócić także uwagę na wymagany czas na wysychanie i uzyskanie odpowiedniej wytrzymałości. Zbyt wczesne obciążanie może spowodować deformacje lub pęknięcia. Prace podłogowe – w tym także związane z izolacją akustyczną czy z wykonaniem wylewki – należą do tzw. robót ulegających zakryciu. Popełnione na tym etapie błędy mogą w przyszłości objawić się w postaci uszkodzeń warstwy wierzchniej (posadzki) lub niespełniania przez podłogę stawianych wymagań w zakresie ochrony przed hałasem. Ich naprawa wiąże się z dużymi wydatkami, związanymi m.in. z wymianą podkładu podłogowego oraz posadzki. Dlatego tak ważne jest, by od razu dobrze zaprojektować konstrukcję stropów i podłóg między poszczególnymi kondygnacjami oraz stosować odpowiednio dobrane, wysokiej jakości materiały, które zapewnią spełnienie zakładanych parametrów i dadzą gwarancję długotrwałego i bezproblemowego użytkowania.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Baumit Sp. z o.o. Baumit Sp. z o.o.